Leczenie lęków


W Wielkopolskim Instytucie Psychoterapii Ośrodku Psychoterapii Dorosłych i Szkoleń Podyplomowych w Poznaniu zajmujemy się również leczeniem lęków.

Leczenie leków w naszym Instytucie w Poznaniu odbywa się dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod, w ramach których przeprowadzamy:

 • psychoterapię indywidualną i/ lub grupową
 • w przypadku, kiedy zaistniałe objawy utrudniają funkcjonowanie, zalecamy konsultację u lekarza psychiatry i ewentualne farmakologiczne leczenie lęków

Lęki są stanami charakteryzującymi się doznawaniem nasilonych obaw, napięć - niezależnych i nieproporcjonalnych do bodźców zewnętrznych. Osoby w takich stanach przeżywają silne zagrożenie w związku z występowaniem myśli o charakterze irracjonalnym, katastroficznym, którym towarzyszy wzmożona aktywność układu wegetatywnego i doznania w ciele.

Rodzaje zaburzeń lękowych:

 • z napadami paniki
 • uogólnione – przeżywanie nierealistycznych obaw, dotyczących różnych sytuacji życiowych
 • fobie – występują w określonych sytuacjach (fobia wysokości, zamkniętych przestrzeni, fobie specyficzne, takie jak – obawa przed pająkami, fobia społeczna – dotyczą m.in. ekspozycji społecznej, prezentacji
 • egzystencjalne – odnoszą się do zagrożeń chorobami, śmierci (własnej lub najbliższych)

Leczenie lęków - psychoterapia – jest dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta i rodzaju problemów, z którymi się zgłasza.

Leczenie lęków w podejściu zintegrowanym odwołuje się do metod i technik nastawionych na uzyskanie natychmiastowej pomocy w radzeniu sobie z objawami lęku.

Ważna jest profilaktyka nawrotów.

Leczenie lęków zgodnie z podejściem ericksonowskim

Oferujemy indywidualne strategie pomocy w przypadku leczenia lęków:
Pacjenci otrzymują wsparcie i wzmocnienie w relacji terapeutycznej. Psychoterapia jest formą terapeutycznego, wspierającego dialogu.

Możliwości, które oferuje psychoterapia:

Pacjent odzyskuje w procesie psychoterapii poczucie bezpieczeństwa:

 • uczy się zmniejszać napięcie w ciele - osiąga stan relaksacji
 • zmienia i modyfikuje sposób kojarzenia swoich myśli i uczuć, czyli poszukuje źródeł wsparcia w sobie, w swoich możliwościach radzenia sobie z lękiem
 • z każdą osobą pracujemy na jej własnych zasobach i pomagamy wydobyć indywidualny potencjał
 • pomagamy zdobywać doświadczenia i umiejętności
 • pacjent jest uczestnikiem i współautorem tej zmiany - hipnoterapia pomaga spożytkować potencjał i osobiste możliwości oraz wzmacniać się w innych sposobach zaspokajania swoich potrzeb i wartości

Osoby mające problemy z opisanymi wyżej problemami zachęcamy do kontaktu z naszym ośrodkiem.

Specjalizują się


Wielkopolski instytut psychoterapii

Elżbieta Czapiewska-Zejden

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutą z certyfikatem i superwizorem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Więcej

Grażyna Karolczak

Psycholog Psychoterapeuta


Psycholog z wieloletnim stażem klinicznym; psychoterapeuta - prowadzi terapię indywidualną i grupową oraz terapię par (również LGBT).

Więcej

Kira Słupczyńska

Psycholog Psychoterapeuta


Psycholog, psychoterapeuta, trener i coach. Projektuje programy szkoleniowe, coachingowe, a także programy warsztatów i treningów.

Więcej

Mariusz Szuta

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta z certyfikatem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, superwizor aplikant; prowadzi terapię indywidualną, terapię par oraz rodzin.

Więcej

Agnieszka Gostyńska

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta. Ukończyła kompleksowe szkolenie z zakresu terapii ericksonowskiej, Podyplomowy Kurs Psychoterapii organizowany przez Polski Instytut Ericksonowski atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Więcej