Leczenie lęków


W Wielkopolskim Instytucie Psychoterapii w Poznaniu zajmujemy się również leczeniem lęków. Leczenie zaburzeń lękowych w naszym Instytucie odbywa się dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod, w ramach których przeprowadzamy:

 • psychoterapię indywidualną i/ lub grupową

 • w przypadku, kiedy zaistniałe objawy utrudniają funkcjonowanie, zalecamy konsultację u lekarza psychiatry i ewentualne leczenie farmakologiczne.

Zaburzenia lękowe są stanami charakteryzującymi się doznawaniem nasilonych obaw, napięć - niezależnych i nieproporcjonalnych do bodźców zewnętrznych. Osoby w takich stanach przeżywają silne zagrożenie w związku z występowaniem myśli o charakterze irracjonalnym, katastroficznym, którym towarzyszy wzmożona aktywność układu wegetatywnego i doznania w ciele.

Rodzaje zaburzeń lękowych:

 • z napadami paniki,

 • uogólnione – przeżywanie nierealistycznych obaw, dotyczących różnych sytuacji życiowych,

 • fobie – występują w określonych sytuacjach (fobia wysokości, zamkniętych przestrzeni, fobie specyficzne, takie jak – obawa przed pająkami, fobia społeczna – dotyczą m.in. ekspozycji społecznej, prezentacji,

 • egzystencjalne – odnoszą się do zagrożeń chorobami, śmierci (własnej lub najbliższych).

Psychoterapia zaburzeń lękowych jest dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta i rodzaju problemów, z którymi się zgłasza.

Leczenie zaburzeń lękowych, zgodnie z podejściem ericksonowskim, odwołuje się do metod i technik nastawionych na uzyskanie natychmiastowej pomocy w radzeniu sobie z objawami lęku. Ważna jest profilaktyka nawrotów.

Zasady zgłaszania się na psychoterapię indywidualną:

 • ważny jest wybór psychoterapeuty, ze względu na specyfikę problemów

 • dzwoniąc do sekretariatu można liczyć na doradztwo w sprawie doboru psychoterapeuty oraz informację, jak zapisać się na konsultację do wybranego terapeuty

 • Psychoterapia indywidualna (50 min) to koszt 180 zł.Dla studentów, emerytów i rencistów obowiązuje zniżka - 140 zł.

 • Sposób odwoływania wizyt: umówioną wizytę można odwołać nie później niż 24h przed jej planowanym rozpoczęciem.

Możliwości, które oferuje psychoterapia:

 • pacjent uczy się zmniejszać napięcie w ciele - osiąga stan relaksacji.

 • pacjent zmienia i modyfikuje sposób kojarzenia swoich myśli i uczuć, czyli poszukuje źródeł wsparcia w sobie, w swoich możliwościach radzenia sobie z lękiem.

 • z każdą osobą pracujemy na jej własnych zasobach i pomagamy wydobyć indywidualny potencjał.

 • pomagamy zdobywać doświadczenia i umiejętności.

 • pacjent jest uczestnikiem i współautorem tej zmiany - hipnoterapia pomaga spożytkować potencjał i osobiste możliwości oraz wzmacniać się w innych sposobach zaspokajania swoich potrzeb i wartości.

Osoby doświadczające wyżej wymienionych objawów, zachęcamy do kontaktu z naszym Ośrodkiem.

 

Specjalizują się


Wielkopolski instytut psychoterapii

Psycholog Psychoterapeuta Elżbieta Czapiewska-Zejden

Elżbieta Czapiewska-Zejden

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutą z certyfikatem i superwizorem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Więcej

Grażyna Karolczak

Psycholog Psychoterapeuta


Psycholog z wieloletnim stażem klinicznym; psychoterapeuta - prowadzi terapię indywidualną i grupową oraz terapię par (również LGBT).

Więcej

Kira Słupczyńska

Psycholog Psychoterapeuta


Psycholog, psychoterapeuta, trener i coach. Projektuje programy szkoleniowe, coachingowe, a także programy warsztatów i treningów.

Więcej

Mariusz Szuta

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta z certyfikatem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, superwizor aplikant; prowadzi terapię indywidualną, terapię par oraz rodzin.

Więcej

Agnieszka Gostyńska

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta. Ukończyła kompleksowe szkolenie z zakresu terapii ericksonowskiej, Podyplomowy Kurs Psychoterapii organizowany przez Polski Instytut Ericksonowski atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Więcej