Leczenie depresji


Terapia poznawcza, realizowana w naszym Instytucie w Poznaniu, obejmuje

  • uwolnienie się od powracających stanów obniżenia nastroju
  • szeroko rozumianą profilaktykę

Leczenie depresji, które realizuje nasz poznański ośrodek, realizowane jest poprzez wykorzystanie dwóch podstawowych metod: farmakologicznej oraz psychoterapii. Badania kliniczne potwierdziły skuteczność obydwu metod.

  • W łagodnych postaciach depresji standardy postępowania oparte na wynikach badań naukowych zalecają w pierwszej kolejności psychoterapię
  • W depresjach o ciężkim przebiegu psychoterapia jest uzupełnieniem postepowania farmakologicznego

W naukowych doniesieniach o skuteczności psychoterapii w leczeniu depresji i profilaktyce zaburzeń związanych z obniżeniem nastroju zdecydowanie przeważa model poznawczy (a raczej różne odmiany podejścia poznawczego). Obniżenie nastrojów w rozumieniu poznawczym wiąże się ze zniekształceniem przekonań, które pojawiają się w postaci nieracjonalnych, negatywnych myśl. Wpływają one na pojawianie się takich stanów, jak np. przygnębienie, zniechęcenie czy drażliwość. Te zaś znowu stają się przyczyną negatywnego myślenia. Tak powstaje błędne koło, którego skutki chory odczuwa w swoim organizmie (problemy ze snem, zmiana apetytu, różnorakie dolegliwości fizyczne) oraz w zmianach zachowania (m.in. ograniczanie kontaktów towarzyskich, zaprzestanie ulubionych zajęć, utrata pewności siebie). Zrozumienie, że naszym nastrojem kierują nasze przekonania o zdarzeniach, czyli interpretacje zdarzeń, jest pierwszym krokiem w zapobieganiu nawrotów zaburzeń i obniżenia nastroju.

W Wielkopolskim Instytucie Psychoterapii w leczeniu depresji oraz jej profilaktyce stosujemy terapię poznawczą zintegrowaną z podejściem systemowym, ericksonowskim, Gestalt - w zależności od konwencji pracy danego terapeuty.

Specjalizują się


Wielkopolski instytut psychoterapii

Elżbieta Czapiewska-Zejden

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalistka psychologii klinicznej, psychoterapeutą z certyfikatem i superwizorem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Więcej

Grażyna Karolczak

Psycholog Psychoterapeuta


Psycholog z wieloletnim stażem klinicznym; psychoterapeuta - prowadzi terapię indywidualną i grupową oraz terapię par (również LGBT).

Więcej

Kira Słupczyńska

Psycholog Psychoterapeuta


Psycholog, psychoterapeuta, trener i coach. Projektuje programy szkoleniowe, coachingowe, a także programy warsztatów i treningów.

Więcej

Mariusz Szuta

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta z certyfikatem Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, superwizor aplikant; prowadzi terapię indywidualną, terapię par oraz rodzin.

Więcej

Agnieszka Gostyńska

Psycholog Psychoterapeuta


Specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta. Ukończyła kompleksowe szkolenie z zakresu terapii ericksonowskiej, Podyplomowy Kurs Psychoterapii organizowany przez Polski Instytut Ericksonowski atestowany przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Więcej