Uważana jest za jedną z głównych chorób XXI w.
Wiele osób na całym świecie choruje na depresję lub doświadcza epizodów depresyjnych w ciągu swojego życia. To zaburzenia psychiczne, które objawia się zazwyczaj obniżeniem nastroju, czyli np. utrzymującym się smutkiem, nadmierną drażliwością, wybuchami gniewu, utratą zainteresowań. W znaczący sposób obniża ono jakość życia i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Depresja powoduje cierpienie oraz zwiększenie ryzyka zachorowania na inne choroby. Może być przyczyną niepełnosprawności albo prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie rozpoznana i leczona. Tylko specjalista jest w stanie odróżnić ją od naturalnej emocji, jaką jest smutek odczuwany w sytuacjach niepowodzeń lub strat. W przypadku tego zaburzenia obniżenie nastroju utrzymuje się przez większość czasu, niezależnie od zewnętrznych bodźców.
Przyczyny powstania tej choroby nie są do końca znane.
Rozpoznawanie zaburzenia przez polecanego przez nas lekarza psychiatrę lub psychologa w naszym poznańskim Instytucie odbywa się na podstawie wywiadu oraz badania stanu psychicznego pacjenta. Równocześnie zbiera się także informacje na temat ewentualnych współistniejących chorób oraz przyjmowanych leków, które mogą potęgować depresję oraz czynników ryzyka zachorowania na zaburzenia psychiczne.
Pomocne w diagnozie depresji są też testy psychologiczne służące ocenie zarówno aktualnego stanu psychicznego ( jak np. najnowsza skala depresji Becka BDI-II), osobowościowego podłoża doświadczanych trudności (np. najbardziej znany kwestionariusz osobowości MMPI-II) jak i różnicowaniu depresji z zaburzeniami neuropoznawczymi.
Jeśli chodzi o leczenie depresji, to najczęściej odbywa się ono w trybie ambulatoryjnym. Terapia opiera się na planie ustalonym z pacjentem. Dopasowanie odpowiedniej formy, uzależnione jest przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów. Towarzyszy jej również psychoedukacja, której celem jest poszerzenie wiedzy chorego na temat zaburzenia. Możliwie są również wspierające konsultacje z rodziną pacjenta, które oprócz psychoedukacji mają na celu również wypracowanie prozdrowotnych mechanizmów służących całemu systemowi oraz obniżenie napięcia i stygmatyzacji identyfikowanego pacjenta.
Terapia depresji, realizowana w naszym Instytucie w Poznaniu, obejmuje:
W naukowych doniesieniach o skuteczności psychoterapii w leczeniu depresji i profilaktyce zaburzeń związanych z obniżeniem nastroju zdecydowanie przeważa model poznawczy (a raczej różne odmiany podejścia poznawczego). Obniżenie nastrojów w rozumieniu poznawczym wiąże się ze zniekształceniem przekonań, które pojawiają się w postaci nieracjonalnych, negatywnych myśl. Wpływają one na pojawianie się takich stanów jak np. przygnębienie, zniechęcenie czy drażliwość. Te zaś znowu stają się przyczyną negatywnego myślenia.
Tak powstaje błędne koło, którego skutki chory odczuwa w swoim organizmie:
Zrozumienie, że naszym nastrojem kierują nasze przekonania o zdarzeniach, czyli interpretacje zdarzeń, jest pierwszym krokiem w zapobieganiu nawrotów zaburzeń i obniżenia nastroju. W Wielkopolskim Instytucie Psychoterapii w leczeniu depresji oraz jej profilaktyce stosujemy terapię poznawczo-behawioralną zintegrowaną z podejściem ericksonowskim.
Choć depresja jest coraz powszechniejszą chorobą, to jednak istnieją skuteczne metody terapii, dzięki którym można się z niej wyleczyć. Nie należy więc bagatelizować objawów tego zaburzenia, tylko jak najszybciej szukać pomocy. W naszym Instytucie w Poznaniu gwarantujemy indywidualnie dostosowane leczenie i zapewniamy wsparcie najlepszych specjalistów. Dzięki połączeniu farmakoterapii i psychoterapii – w zależności od stopnia nasilenia choroby – można uzyskać szybko poprawę samopoczucia.
Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego depresję, nie czekaj!
Szybko wykryta choroba jest wysoce wyleczalna. Jednak decydując się na terapię, trzeba liczyć się z tym, że potrzeba zazwyczaj co najmniej kilku miesięcy, aby pacjent odzyskał radość życia i wrócił do pełni sił. Jego efekty będą uzależnione również od motywacji pacjenta i tego, czy będzie stosować się do zaleceń lekarza.
W przypadku tego zaburzenia bardzo ważna jest systematyczność zarówno w zakresie terapii, jak i przyjmowanych leków.