Dlaczego wiedza z zakresu problemów seksualnych jest tak ważna w pracy terapeutycznej z parami?
Na to pytanie, w 10 tezach odpowiada dr n. med. Sławomir Jakima - lekarz specjalista psychiatra i seksuolog, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor aplikant Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Posiada certyfikat seksuologa klinicznego oraz superwizora zaburzeń seksualnych Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Jest redaktorem naczelnym Seksuologii Polskiej - oficjalnego czasopisma naukowego Polskiego Towarzystwa Seksualnego.
Pan dr Jakima poprowadzi także szkolenie z cyklu ABCD Psychoterapii Par i Małżeństw pt.: „Psychoterapia zaburzeń seksualnych w pracy z parami” w Wielkopolskim Instytucie Psychoterapii – w terminie 6-7 września 2019r. Pozostało kilka wolnych miejsc. Zapraszamy! https://wip-poznan.pl/szkolenia/szkolenia-z-psychoterapii.html
A oto 10 najważniejszych założeń:
Problem lub dysfunkcja seksualna może być objawem zaburzonych relacji związku.
Podjęcie takiej terapii wymaga od terapeuty wiedzy seksuologicznej łącznie ze znajomością fizjologii czynności seksualnej, patologii i specyficznych technik stosowanych w terapii seksuologicznej.
Dysfunkcja seksualna u jednego z partnerów wymaga dokładnej diagnozy relacji w związku.
Problem seksualny również wymaga dokładnej diagnozy medycznej, którą wykonać musi lekarz. Podejmowanie terapii małżeńskiej bez diagnozy medycznej dysfunkcji jest błędem.
Dysfunkcja seksualna wpływa na relacje w związku oraz może skutkować różnymi objawami (depresja, zaburzenia nerwicowe, dysfunkcje seksualne u partnera).
Specyficznej terapii wymaga problem występowania zaburzeń preferencji (dewiacja) u jednego z partnerów.
Nie ma określonej szkoły psychoterapeutycznej mającej zdecydowaną przewagę w skuteczności leczenia. Terapeuta powinien uwzględniać różne podejścia terapeutyczne oraz znać techniki stosowane w leczeniu dysfunkcji.
W psychoterapii problemów seksualnych stosowana jest często farmakoterapia.
Nie każda dysfunkcja seksualna lub problem wymaga psychoterapii pary. Rozróżnienie staje się podstawą podjęcia terapii.
Problematyka seksualna pojawia się bardzo często w relacjach partnerskich. Jednak jest rzadko poruszana zarówno w szkoleniach psychoterapeutycznych jak i w terapii pary.